Koncert zespołu Laboratorium w Fabryce Norblina w Warszawie FOTOREPORTAŻ

            W niedzielę, 17 marca w klubie Moxo, działającym w kompleksie Fabryka Norblina przy ulicy Żelaznej w Warszawie w ramach festiwalu Jazz & More odbył się wspaniały koncert jazz-rockowego zespołu Laboratorium. Kwintet ten ma już 54-letnią tradycję, co oznacza, że tworzą go w większości muzycy już w sile wieku, za wyjątkiem perkusisty Marcina Ścierańskiego. Mimo to członkowie grupy zaskoczyli energią witalnością, poczuciem humoru, a jeśli do tego dodamy ogromne doświadczenie estradowe i muzyczne, to otrzymamy muzykę najwyższej jakości. I taka właśnie muzyka rozbrzmiewała w industrialnym wnętrzu dawnej odlewni żelaza Norblina przez dwie godziny.


            Dzisiaj w skład zespołu Laboratorium wchodzą: Janusz Grzywacz – instrumenty klawiszowe i vocoder, Marek Stryszowski – saksofony i wokal, Krzysztof Ścierański – gitara basowa, Marek Raduli – gitara oraz najmłodszy uczestnik zespołu Marcin Ścierański, syn Krzysztofa – perkusja. Z pierwszego składu Laboratorium w zespole pozostali jedynie Janusz Grzywacz i Marek Stryszowski.
























Krótka historia Laboratorium, zespołu z długą tradycją

            Laboratorium liczy sobie już 54 lata, a więc nietrudno policzyć, że powstało w 1970 roku, w Krakowie. Jednak – jak informuje „Jazzpress”, powstanie zespołu poprzedziła działalność duetu pianisty Janusza Grzywacza i perkusisty Mieczysława Górki. I to właśnie ci dwaj muzycy są formalnymi założycielami zespołu.

            Do duetu Grzywacz-Górka dołączyli flecista Wacław Łoziński, basista Edmund Mąciwoda oraz saksofonista i od czasu do czasu wokalista Marek Stryszowski. Mąciwoda wkrótce odszedł z zespołu, a na jego miejsce wszedł Maciej Górski, którego z kolei w 1975 roku zastąpił wybitny gitarzysta basowy Krzysztof Ścierański. Ścierański zresztą również opuścił Laboratorium pod koniec lat 70., ale wrócił do zespołu po jego reaktywacji już w XXI wieku – prawdopodobnie stało się to w 2006 roku. Wtedy właśnie dołączył do Laboratorium znakomity perkusista Grzegorz Grzyb, który zginął w Warszawie w 2018 roku, potrącony na rowerze przez kierowcę BMW.

Laboratorium z niekończącym się pasmem sukcesów

            Laboratorium niemal od pierwszego swojego występu zostało okrzyknięte rewelacją polskiej sceny jazzowej, a wkrótce uznano je za najlepszy zespół jazzrockowy w Europie. Już w 1972 roku zespół na festiwalu Jazz Nad Odrą we Wrocławiu zajął drugie miejsce, ustępując jedynie formacji z udziałem Zbigniewa Jaremki i Henryka Miśkiewicza. Ale rok później Laboratorium zdobyło na tym samym festiwalu. pierwszą nagrodę.

            Z zespołem współpracowało wielu wybitnych muzyków – między innymi Tomasz Stańko, Zbigniew Seifert, Czesław Niemen, czy Bernard Maseli. Ma na swoim koncie również współpracę z eksperymentalnym teatrem Jerzego Grotowskiego o tej samej nazwie.

            Laboratorium uczestniczyło w festiwalach muzycznych niemal na wszystkich kontynentach, zdobywając nagrody i wyróżnienia, a przede wszystkim ogromną popularność i uznanie. Krytycy porównywali zespół raz do Weather Report, raz do zespołu Pastoriusa, czy Zawinula.

            Muzyczny duch tego zespołu przetrwał do dziś i Laboratorium nadal fascynuje swoją witalnością, energią, a przede wszystkim mocą twórczą i – oczywiście – niezwykłą, bo szlifowaną przez dziesiątki lat maestrią muzyków.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mamy miliardy z UE na KPO, a zwolennicy PiS i polexitu niezadowoleni

Im bardziej ludzie PiS angażują się w obronę ludzi, którym już postawiono zarzuty, tym bardziej PiS przypomina zorganizowaną grupę przestępczą

Szef PiS bardzo się objadł i miał surrealistyczne wizje. Kto wie, czy Jarosław Kaczyński nie wchłonął substancji sprawiających, że czarne zamienia się w białe, a białe – w czarne