Koalicja 15 Października przekroczyła Rubikon i sprawiła, że już żaden polityk nie będzie się czuł bezkarny. Paradoksalnie pomogło w tym PiS
No i stało się – były szef MSWiA Mariusz Kamiński i jego zastępca Maciej Wąsik zostali zatrzymani przez policję i odstawieni do aresztu. To oznacza, że polskie życie publiczne może zyskać nową jakość, można rzec, że przekroczyło Rubikon i znalazło się po stronie cywilizacji zachodniej, po stronie rzeczywistej – a nie udawanej – demokracji. I to jest moment, w którym mamy szansę na zbudowanie państwa prawdziwie demokratycznego. Ogromną szansę, bo w tej chwili będzie bardzo trudno wrócić na dawne tory funkcjonowania państwa polskiego.
Wczoraj w TVP Info swoją opinię wyraził między innymi prawicowy publicysta Łukasz Warzecha. Gość stacji stwierdził, że Donald Tusk zerwał dotychczasowy niepisany konsensus, jaki funkcjonował od początku Trzeciej RP. Konsensus ten polegał na tym, że kolejne ugrupowania polityczne przejmujący władzę w państwie, wytykały swoim poprzednikom pewne nieprawidłowości tylko do pewnego – nikomu nie czyniącego większej krzywdy – poziomu. Nie dodał jednak, że konsensus ten działał ze szkodą dla państwa i przeszkadzał w budowie społeczeństwa obywatelskiego.
Donald Tusk złamał konsensus i to on będzie winny
Zdaniem Łukasza Warzechy Donald Tusk – doprowadzając do osadzenia Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika – uczynił rzecz straszną, bo doprowadzając do zerwania wspomnianego konsensusu, będzie odpowiedzialny za to, że na ulicach polskich miast pojawią się oddziały policji, a niewykluczone, że i wojska. Mówiąc to, Warzecha wyraźnie sugeruje, że Tusk doprowadzi do chaosu, anarchii a może nawet do konieczności wprowadzenia stanu wojennego. Cokolwiek się zatem teraz wydarzy złego, winę będzie ponosił Tusk.
Warzecha myli się, i to bardzo się myli. Tusk bowiem dawno już został przez tak zwaną zjednoczoną prawicę obwiniony o wszelkie plagi, jakie dotykały nasz kraj. Ale nie tylko dlatego się myli. Poza tym wspomniany przez niego konsensus był czymś, co powoli psuło państwo od środka, niszczyło poczucie sprawiedliwości społecznej i zaprzeczało zasadzie równości obywateli wobec prawa. Publicysta jakoś dziwnie nie zauważył destrukcyjnego wpływu na życie publicznego tak – wydaje się – z nostalgią wspominanego konsensusu.
PiS paradoksalnie pomoże stworzyć
demokratyczne państwo
i zbudować społeczeństwo obywatelskie
Można przyjąć tezę, że tenże właśnie konsensus, podtrzymywany wcześniej przez wszystkie ugrupowania polityczne doprowadził do tego, że władzę na osiem lat przejęło PiS i podczas swoich rządów doprowadziło do dewastacji państwa i jego instytucji. Wprawdzie szansa na przekroczenie Rubikonu pojawiła się po raz pierwszy po utracie przez PiS władzy w 2007 roku, kiedy to w sejmie głosowano wniosek o postawienie Zbigniewa Ziobry przed Trybunałem Stanu, ale chyba zadziałał wspomniany niepisany konsensus, bo z różnych nieoczekiwanych powodów kilku posłów nie pojawiło się na głosowaniu i zabrakło kworum.
Paradoksalnie osiem lat rządów PiS może okazać się wybawieniem dla polskiej demokracji. W tym okresie bowiem rządzący dopuścili się tylu niegodziwości, na dodatek o niesłychanych rozmiarach, że nie da się już pozamiatać ich pod dywan i zastosować zasadę grubej kreski, czyli ulec niepisanemu konsensusowi. Kamiński i Wąsik za przestępstwa, których się dopuścili, trafili do więzienia i od tej chwili wiadomo już, że żaden polityk czy wysoki rangą urzędnik nie może czuć się bezkarnym.
Bez względu na to, jak zareaguje ferajna Kaczyńskiego i na to, co się wydarzy, jedno jest pewne. Mamy w tej chwili szansę na stworzenie prawdziwego demokratycznego państwa na wzór państw należących do zachodniej demokracji. Mamy też szansę na zbudowanie obywatelskiego społeczeństwa, które może zyskać potężne fundamenty w postaci poczucia równości wobec prawa bez względu na to, czy staje przed nim polityk, wysoki rangą urzędnik czy też zwykły, szary obywatel, a także poczucia sprawiedliwości społecznej. Nie zmarnujmy tej szansy.
Komentarze
Prześlij komentarz