Moje wycieczki rowerowe. Wzdłuż Wisły do pałacu w Jabłonnie

            Słoneczna i ciepła niedziela wręcz zapraszała na rowerową przejażdżkę Jak to mam w zwyczaju, wyjechałem bez planu, a gdy dojechałem do głównej w Łomiankach ulicy Warszawskiej, skręciłem w ścieżkę rowerową w lewo. Miałem zatem dwie możliwości – albo nadwiślańskie bulwary w Warszawie, albo przeprawa na drugą stronę Wisły i ścieżką wzdłuż Wisły do pałacu w Jabłonnie. Na bulwarach niedawno byłem, więc pozostała Jabłonna, położona w powiecie legionowskim.

Centralny budynek zespołu pałacowego w Jabłonnie

            Jabłonna od średniowiecza należała do biskupów płockich. W drugiej połowie XVIII wieku posiadłość odkupił od kapituły płockiej biskup Michał Poniatowski, który natychmiast zlecił zaprojektowanie rezydencji pałacowej z parkiem. Projekt wykonał Dominik Merlini. Na projekt złożyły się trzy główne budynki – środkowy parterowy z mieszkaniem dla właściciela, lewego dwupiętrowego pawilonu dla króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, który był bratem właściciela, i pawilonu prawego, przeznaczonego dla gości. Obok prawego pawilonu zbudowano piętrową oficynę dla dworu i kancelarii. Budowę w stylu rokokowego klasycyzmu zakończono w 1779 roku.

            Po Michale Poniatowskim rezydencję w Jabłonnie odziedziczył jego bratanek książę Józef Poniatowski. Gdy książę zginął w 1813 roku w bitwie pod Lipskiem, Jabłonnę przejęła jego siostra Teresa Tyszkiewiczowa, a dziewięć lat później Anna z Tyszkiewiczów secundo voto Dunin Wąsowiczowa. Pałac został przebudowany w latach 1834-1843 według projektu Henryka Marconiego. Powstało wówczas więcej budynków gospodarczych, zaś Anna Dunin Wąsowiczowa ufundowała w parku łuk triumfalny ku czci księcia Józefa Poniatowskiego.

            W latach 1867-1945 Jabłonna należała do rodu Potockich. Zespół pałacowy, zniszczony podczas wojny został odbudowany, a otaczający go park zrekonstruowany. W 1953 roku Jabłonnę przejęła Polska Akademia Nauk, urządzając tam centrum konferencyjno-hotelowe, a także siedzibę Instytutu Fizjologii I Żywienia Zwierząt PAN.

            Zespół pałacowy w Jabłonnie oraz otaczający go park są dostępne dla ludności i jest to miejsce chętnie odwiedzane przez weekendowych turystów.










Łuk triumfalny ku czci księcia Józefa Poniatowskiego







Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mamy miliardy z UE na KPO, a zwolennicy PiS i polexitu niezadowoleni

Im bardziej ludzie PiS angażują się w obronę ludzi, którym już postawiono zarzuty, tym bardziej PiS przypomina zorganizowaną grupę przestępczą

Szef PiS bardzo się objadł i miał surrealistyczne wizje. Kto wie, czy Jarosław Kaczyński nie wchłonął substancji sprawiających, że czarne zamienia się w białe, a białe – w czarne