Bursztynowe ciekawostki: Rodzina rozsiana po całym świecie
Zdaniem niektórych bursztynników nazwa bursztyn jest uzasadniona jedynie w stosunku do skamieniałej żywicy, której złoża występują zwłaszcza na terenie Polski i Półwyspie Sambijskim, a więc materiału będącego niegdyś obiektem pożądania starożytnych mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, przede wszystkim Greków i Rzymian. Aby go zdobyć, podejmowali ryzyko i wysiłek dalekich wypraw w północne rejony Europy, aż do wybrzeży Bałtyku. Ciekawe, że całkowicie ignorowali znajdujące się niemal w zasięgu ręki i znane im libańskie złoża żywic kopalnych.
– Chodziło im o bursztyn, a więc materiał zawierający kwas bursztynowy w ilości od 3 do 8 procent – tłumaczy jeden ze znawców tematu. – Trzeba bowiem pamiętać, że w starożytności bursztyn był ceniony przede wszystkim jako surowiec posiadający właściwości lecznicze, służący także do balsamowania zwłok, oraz jako kadzidło, bowiem podczas spalania wydziela charakterystyczny, miły dla nosa zapach. Obydwie te właściwości wynikały z obecności kwasu bursztynowego, którego pozbawione są inne żywice. Do dziś wytwarza się maść bursztynową, stosowaną przeciw oparzeniom.
Liczyła się zawartość kwasu bursztynowego
Oczywiście bursztyn służył także jako materiał do wytwarzania różnego rodzaju ozdób, ale wydaje się, że te dwie funkcje, o których wspomniano wyżej, miały większe znaczenie. Do bursztynu mój rozmówca zaliczyłby także materiał wydobywany w Bitterfeld na terenie Niemiec oraz na Ukrainie. Charakterystyczne, że starożytni ignorowali także bursztyn ukraiński, który musieli znać i do którego złóż mieli znacznie bliżej.
To jeszcze jeden dowód na to, że chodziło im o bursztyn o wysokiej zawartości kwasu bursztynowego, a ukraiński ma go nie więcej, jak dwa procent. Bursztyn lub żywice ubogie w ten składnik lub zupełnie go pozbawione podczas spalania wydają raczej fetor niż zapach. I to najprawdopodobniej było przyczyną, dla której materiał z Libanu czy bursztyn ukraiński były ignorowane przez starożytnych.
Na plażach Bałtyku można znaleźć również inne żywice, podobne do bursztynu
Ale nazwę bursztyn przypisuje się także innym żywicom kopalnym. W niektórych środowiskach bursztynników traktuje się to jako mistyfikację, która ma służyć celom handlowe, ponieważ żywice, pochodzące z różnych regionów świata, poddaje się między innymi obróbce termicznej, po której do złudzenia przypominają bursztyn. Z materiału tego następnie wykonuje się różne rzeczy, również biżuterię, które następnie sprzedaje się jako wyroby bursztynowe. Żywice kopalne, które nie są bursztynem są znacznie tańsze niż bursztyn naturalny, jeśli zatem sprzeda się wyrób wykonany z takiej żywicy jako wytworzony z bursztynu, pomnaża się swój zysk. Według oceny specjalistów odsetek falsyfikatów obecnych na rynku wyrobów bursztynniczych sięga 15 proc.
Wobec powyższego trudno nawet używać określenia bursztyn bałtycki, bowiem w złożach sambijskich nad Bałtykiem i na zachód od nich występują w niewielkich ilościach także inne żywice. Na przykład Gedanit, który jest żywicą o nazwie pochodzącej od Gdańska. Jest młodszy od bursztynu i bardzo kruchy, przez co zupełnie nie nadaje się do jakiejkolwiek obróbki. Nie zawiera więcej niż 3 procent kwasu bursztynowego.
Na plażach Bałtyku można także znaleźć stantienit oraz bekeryt. Ten pierwszy niektórzy nazywają czarną żywicą. Jest zupełnie pozbawiony kwasu bursztynowego. Bekeryt jest bardzo lekki i jego beżowobrązowa bryłka bardziej przypomina kawałek drewna niż żywicy. Nazwy obydwu żywic pochodzą od nazwisk właścicieli firmy Stantien i Beker, która w XIX wieku działała na Półwyspie Sambijskim, zajmując się wydobyciem bursztynu i jego przetwarzaniem.
Żywice imitujące bursztyn, rozsiane są po całym świecie
Należące do najstarszych żywice znaleziono w Austrii w rejonie miejscowości Lunz – szacuje się, że powstały około 230 milionów lat temu. Występują najczęściej w postaci niewielkich, przezroczystych kawałków barwy jasnego miodu. W okolicach Goelling natomiast – również w Austrii – wydobywa się żywiczne otoczaki pokryte czarną, jakby węglową korą, których wiek określa się na poziomie 130 milionów lat. Kilka rodzajów żywicy znaleziono też w Alpach Szwajcarskich. W Czechach na Morawach kolekcjonerzy znajdują walchowit, zwykle przybierający kształt spłaszczonych pasiastych – beżowo-żółtych – soczewek.
W kopalni węgla na Węgrzech znaleziono żywicę, którą od miejscowości Ajka, położonej w górach Bakony, nazwano ajkaitem. Jej drobne bryłki przybierają barwę od żółtej lub złotej, przez ciemnoczerwoną aż po brunatną. Ajkait pojawia się także na obszarze Anglii.
Znaną i poszukiwaną jest żywica sycylijska, zwana symetytem od rzeki Simeto, która przenosi jego przezroczyste, żółtoczerwone lub ciemnoczerwone, a czasem zielonożółte bryłki. Szczególną popularnością cieszy się symetyt czerwony, przypominający rumuński rumenit. Ten ostatni zresztą uznawany jest przez niektórych znawców za ciekawą odmianę bursztynu. Rumenit zawiera niewiele kwasu bursztynowego – zaledwie 3 procent – ale nadaje się do obróbki jubilerskiej. Ten gatunek żywicy występuje też w Azji, a nawet na Sachalinie.
Duże ilości żywicy, znanej jako birmit, wydobywano na terenie dzisiejszej Birmy w Azji już 200 lat przed naszą erą. Przetwarzany był przede wszystkim przez Chińczyków, którzy uznawali go jako symbol męstwa i szczęścia. Mieszkańcy Państwa Środka do dziś zresztą darzą bursztyn ogromną atencją i importują ten materiał w ogromnych ilościach między innymi z Rosji, Ukrainy i Polski.
Znany jest w Europie kopal dominikański nazywany bursztynem, wydobywany w górzystych terenach Haiti. Zwykle jest żółty, ale przybiera czasem barwę czerwoną. Często opalizuje błękitnymi barwami, natomiast jego cytrynowe bryłki do złudzenia przypominają bursztyn.
Żywice kopalne znane są także na kontynencie północnoamerykańskim. Występują między innymi na wyspach w okolicach Nowego Jorku. Natomiast Indianie kanadyjscy znajdowali i wykorzystywali w swojej twórczości już w epoce przedkolumbijskiej żywicę pochodzącą znad jeziora Cedar, od którego nazwany został cedarytem.
Nawet Indianie cenili żywicę, jako materiał używany w twórczości artystycznej
Podobnie znali i wykorzystywali żywice kopalne do twórczości artystycznej o charakterze religijnym Indianie meksykańscy z prowincji Chiapas. Do dziś znajdowane są ozdoby, fetysze, a także figurki wzbogacające miejsca pochówków, którym przypisywano najprzeróżniejsze funkcje magiczne. Meksykański kopal używany był również przez miejscową ludność jako rodzaj pieniądza – jego posiadacze mogli swoje bryłki wymienić na każdy towar. Do tej pory znajdowany jest w osadach piasku i wapienia utworzonych przed około 35 milionami lat. Prawdopodobnie jego źródłem były silnie żywicujące drzewa liściaste, należące do strąkowców.
Trudno nie powiedzieć o wspomnianej nieco wcześniej żywicy, którą w górach Libanu wydobywano już w starożytności w okresie rozkwitu imperium rzymskiego. Jednak w zbiorach wytworów bursztynowych z okresu rzymskiego nie ma znalezisk przedmiotów wykonanych z żywicy libańskiej, chociaż jej złoża znajdowały się w granicach imperium. Dlaczego jego mieszkańcy pogardzili materiałem pozostającym w zasięgu ręki, organizując jednocześnie dalekie i niebezpieczne wyprawy na północ w poszukiwaniu bursztynu bałtyckiego, wyjaśniliśmy wcześniej.
Złoża bursztynu, współwystępujące z pokładami węgla brunatnego, znaleziono w Bitterfeld na terenie Niemiec oraz w okolicy Halle.
Komentarze
Prześlij komentarz