Moje podróże po Polsce i świecie: Krynica Zdrój, czyli Krynica uzdrowisko
I to już ostatnia wzmianka o Krynicy Zdroju. Pokazałem już Muzeum Nikifora oraz Górę Parkową oraz główną pijalnię wód, w której odbywają się koncerty. Jeden dzień poświęciłem na pobliski słowacki Bardejów, historyczną miejscowość , którą odwiedziłem podczas pobytu w Krynicy. Ale Krynica uzdrowiskowa, to głównie Deptak, Aleja Leona Nowotarskiego i Bulwar Dietla oraz wszystkie uzdrowiskowe zabudowania, skupione w tym miejscu.
Krynica Zdrój powstała na miejscu wsi, założonej w tym miejscu w połowie XVI wieku. Wiek XIX dopiero stał się świadkiem burzliwego rozwoju miejscowości, ale wcześniej, bo pod koniec wieku XVIII badania właściwości tutejszych wód zdrojowych na zlecenie władz austriackich wykonał Baltazar Hacquet, profesor Uniwersytetu Lwowskiego.
Krynica Zdrój – idealne miejsce na uzdrowisko
Badania Hacqueta wypadły nad wyraz pozytywnie, jednak mimo to władze austriackie zdecydowały o likwidacji dopiero co rodzącego się uzdrowiska. Prawdopodobnie chodziło o to, że pierwsze inwestycje w uzdrowisko przyniosły straty. Uzdrowiska jednak, na szczęście nie zlikwidowano, a w II połowie XIX wieku Krynicą zainteresował się rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego dr Józef Dietl oraz związana z nim grupa lekarzy.
Lekarze ci zaczęli propagować sprzyjające zdrowiu właściwości tutejszych wód i tak się zaczęła burzliwa historia Krynicy Zdrój jako miejscowości uzdrowiskowej, znanej nie tylko w Polsce, ale i poza granicami kraju. I jeszcze parę słów na temat dostępnych tutaj wód – to z Krynicy pochodzi sławna woda Zuber, odkryta przez geologa Rudolfa Zubera, tutaj skosztujemy wody Jan i wody Słotwinka oraz kilka innych jeszcze marek i każda z nich będzie miała pozytywny wpływ na nasze zdrowie.
Krynica Zdrój lepem na sławnych ludzi
Warto przypomnieć, że z Krynicą związany był sławny przedwojenny polski tenor Jan Kiepura. To on przecież zbudował modernistyczny budynek hotelu Patria. Dziś obiekt znajduje się wprawdzie pod ochroną konserwatora zabytków, ale jest nieco zaniedbany. Dziś mieści się w nim ośrodek dla ukraińskich uchodźców.
W parku przy deptaku znajduje się ławeczka Bogusława Kaczyńskiego, który również tutaj bywał – obok odlewu postaci sławnego krytyka muzycznego stoją odlewy dwóch krzeseł, tak więc można sobie przysiąść i nieco pobyć w towarzystwie tego niezwykłego człowieka.
Rzecz jasna, wszędzie też znajdziemy ślady osławionego malarza samouka, jakim był Nikifor, czyli Epifaniusz Drowniak. Poświęciłem mu pierwszy fotoreportaż z Krynicy. W uzdrowisku tym przebywał również Jan Matejko, Helena Modrzejewska, Henryk Sienkiewicz, Konstanty Ildefons Gałczyński oraz wiele innych sław, reprezentujących różne dziedziny sztuki.
O Krynicy można dużo jeszcze napisać, ale myślę, że będzie lepiej, jak przemówią obrazy.
Komentarze
Prześlij komentarz